Přeskočit na hlavní obsah

Ryba jménem Ian - recenze


autor: Bradley Somer
překladatel: Filip Klausner
nakladatelství: Metafora
počet stran: 288

Kniha, Ryba jménem Ian, vypráví o běžných lidech tak, až vám to bere dech. Všední starosti a strasti vás nenechají spát a budete přemýšlet, jak tohle všechno dopadne.

Ian nás provází celou knihou. Jeho rozhodnutí opustit své akvárium, které stojí na balkóně v dvacátém sedmém patře, nebylo promyšlené. Ian je ryba a proto od něj nemůžeme čekat nějaké velké myšlenkové pochody. V průběhu svého pádu pozoruje okny život lidí v domě. Jsou to jen okamžiky, letmé pohledy do každodennosti různých lidí, přesto je to pro něj to nejzajímavější co zažil, je to velké dobrodružství. 


„Když strávíte celý život v akváriu, zemřete jako stará ryba bez zážitků."


Bradley Somer se uvedl do literárního světa hlavně krátkými povídkami, které zveřejnili hlavně literární časopisy. Jeho první román Nedokonalosti byl zveřejněn na podzim roku 2012 a byl velmi dobře přijat a vyhrál řadu cen. Jeho poslední román Ryba jménem Ian byl vydán ve více než v patnácti zemích. 

"Všechno se děje z nějakého důvodu. Někdy je tím důvodem volba, která byla učiněna, někdy je to vrozené štěstí a někdy je to prostě božské. Nezáleží na tom, život se dál valí jako vodopád. Všechno se děje z nějakého důvodu, ale nejčastěji je ten důvod nejasný a bez možnosti se ohlédnout zpět. 
Většinou se tyhle věci prostě stanou. Nelze to nijak ovládat, ne doopravdy. Člověk si může zvolit značku kávy nebo vloček k snídani, ale nemůže si zvolit, že nebude jíst nebo pít. Může si zvolit partnera nebo náboženství, jaké auto si koupí, ale nemůže si zvolit, že nebude milovat, v něco věřit nebo že bude žít navždy."
Ian je v knize brán spíše jako průvodce, který pozoruje, ale do děje přímo nezasahuje. Vždyť je to jen ryba, jak by mohl hlouběji protknout život lidských tvorů. Žije na balkoně v dvacátém sedmém patře, má krásný výhled na  město a spolubydlícího, šneka Troye, který mu trochu leze na nervy. Se svým životem není spokojený, i když v podstatě neví proč. Chce něco změnit a tak skočí, bez toho, aby si uvědomoval následky svého činu.

V domě ve kterém bydlí, žije plno lidí. Každý z obyvatel této obří krabici má svůj život, své touhy, záliby, lásky, bolesti a strachy. Jednotlivé osudy se občas protnou. Některé náhody jsou opravdu bizardní, jiné jsou zcela běžné. Někdy se stane, že potkáte neznámého muže, nebo ženu, a toto setkání na vás silně zapůsobí, i když si v podstatě nic neřeknete. V hlavě vám vyvstanou různé scénáře, co by se mohlo stát a jak by to mohlo pokračovat. Vytvoříte si celý příběh, a i když toho člověka už nikdy nepotkáte, ten příběh vám zůstane a je součást toho konkrétního dne. Taková je kniha Bradleyho Somera, nemůžete ji pustit z hlavy a pořád přemýšlíte, jak to pokračovalo, co dalšího se ještě stalo. Vytváříte si v podstatě nové a nové příběhy, teď už jen pro sebe.

Moc se mi líbily části psané přímo o Ianově pádu. Je to filosofování o životě, které vás nutí se zamyslet i nad svou existencí. Naopak příběhy jednotlivých obyvatel domu byli velmi dynamické a napínavé. Střídání klidných pasáží a napětí je moc dobrá taktika na čtenáře aby je děj bavil. Jednotlivé postavy jsou snadno uvěřitelné i se svými šílenostmi a zvláštnůstkami. Od začátku je jasné, že se jednotlivé příběhy alespoň částečně protknou, přesto to dokázal autor napsat tak, aby nás to napínalo až do konce. 

Knihu rozhodně doporučuji k přečtení. Třeba vás přiměje zamyslet se nad svým životem, a risknout nějaký ten skok do neznáma. 

Za poskytnutí knihy moc děkuji nakladatelství Metafora 
Knihu můžete získat ZDEOkomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…