Přeskočit na hlavní obsah

Jiskra v popelu


Autorka: Sabaa Tahirová
Překlad: Petra Johana Poncarová
Nakladatelství: Host
Počet stran: 450 stran


Své tělo a krev zaslibte Impériu. Srdce si však ponechejte. Laila je sirotek z lidu Učenců, bojuje za osvobození svého bratra, kterého zajali vojáci impéria. Její lid žije pod nadvládou Válečnícků. Aby osvobodila svého bratra, je ochotná snášet bití i mučení. Elias, nejlepší voják na akademii, přesto ví co je to soucit. Nesnáší pronásledování a zabíjení Učenců, nechce sloužit impériu. Rozhodne se dezertovat, ale dřív než to stihne provést, je zatažen do soutěže. Kdo soutěž vyhraje, stane se novým císařem. 
Laila a Elias, každý z nich vyrůstal v jiném prostředí. Oba se trápí, každý z jiného důvodu. Přesto je jejich osud propleten. Na jejich rozhodnutí závisí budoucnost impéria.
Učenci, národ který trpí pod nadvládou Válečnického impéria. Z hrdého a učeného lidu se stali otroci. Laila žije s babičkou, dědou a bratrem. Když jednou v noci vtrhnou do jejich domu vojáci, jsou babička s dědou zabiti a bratra odvlečou do vězení. Laila se rozhodne, že udělá cokoli, aby bratra osvobodila. Stane se z ní otrokyně. 
Elias je v dětství vybrán k vojenskému výcviku. Nikdy se se svým osudem nesmíří a plánuje útěk. Chce být svobodný. Žít život bez bojů a zbytečného zabíjení. Výměnou za svobodu je ochotný riskovat svůj život. 

Kniha je psaná z pohledů obou hlavních hrdinů. Čímž jsme v tažení do života vojáka i otrokyně.Nedá se určit, kdo z nich je pro příběh důležitější. Oba v něm mají své místo. Laila projeví velkou odvahu a odhodlání, sama si moc nevěří, ale její skutky mluví za vše. Přesto mi byl víc sympatický Elias. Má citlivé srdce, ví co znamená soucit a nenávidí násilí, které je všude kolem něj. Je chytrý, silný, spravedlivý, prostě je to ten správný hlavní hrdina.  Každá kniha musí mít i své záporáky. Tady je to každopádně Eliasova matka, velitelka na Šerosrázu. Svého syna nenávidí a je připravena ho při nejbližší příležitosti sprovodit ze světa. Její krutost  nemá snad žádné meze. Autorka nenechala nikoho zahálet, postavy se neustále vyvíjí a za pozornost stojí i propracování vedlejších postav, které do příběhu dokonale zapadají.


Jde o velmi dobře vystavěný příběh. To, že ho sledujeme ze dvou pohledů, knize dodává plastičnost. Dokážeme se vcítit do obou, tak rozdílných, hlavních postav. Navíc, se hlavní hrdinové vyvíjejí a mění tím co  zažívají. Prostředí příběhu i zápletka je originální. Násilí, které v knize je není prvoplánované, aby nás pouze šokovalo, opravdu do příběhu patří. Kniha je plná překvapení, tajemství, násilí, ale i lásky. Jde o velmi emocionální příběh, který vás rozpláče, ale i rozesměje. Příběh má spád, dokáže vás vtáhnout a vy vše zažíváte s hlavními hrdiny. Každý detail příběhu je dokonale zapracován do celku.

Tak teď už jen přání, aby co nejdříve vyšel další díl.

Za knihu k recenzi děkuji PALMKNIHY.CZ
Knihu můžete získat ZDE


Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…