Přeskočit na hlavní obsah

Sběratel mušlí


Napsal: Anthony Doerr
Nakladatelství: MOBA (Moravská bastei)
Počet stran:  240 

Kniha Sběratel mušlí Anthonyho Doerra je sbírka osmi povídek. Každá z nich nám představuje jeden lidský příběh v celé jeho šíři. Potkáme slepého muže, který život zasvětil své vášni pro mušle a jejich poznání, lovce, který miluje divokou přírodu a vše co k ní patří. Liberijce, který utíká ze své země sužované válkou, pro něhož je velmi těžké najít své místo v novém, neznámém světě atd. Autora nezajímá popsat co nejbizarnější a nejzajímavější příběh. Hlavní pro něj je popis pocitů jednotlivých postav. To přináší povídkám zvláštní kouzlo a dává jím to jedinečnou atmosféru, která nás vtáhne a nepustí. 

Přešel další rok. Zdálo se mu o ní. Zdálo se mu, že jí narostla velká a krásná motýlí křídla a že na nich obletěla celý svět a fotografovala při tom vulkanické mraky nad havajskou kalderou, obláčky kouře od bomb padajících na Irák, pokřivené průhledné pruhy polární záře vysoko nad Islandem. Zdálo se mu, že ji chytil, když prolétala lesem - jeho paže se proměnily na velké sítě na motýly, a zrovna když se chystal ji do nich polapit, probudil se s úplně staženým hrdlem.
Povídka jako zvláštní literární útvar, který má jen velmi malý prostor pro to, aby své čtenáře  vtáhl do děje. Ne vždy se to povede. Anthony Doerr je jedním z autorů, který dokáže i na tak malém prostoru zaujmout. Jeho mistrovství v popisu vnitřních pocitů postav nás dokáže okouzlit. Představuje nám přírodu v celé její divokosti, nezdolnosti a schopnosti přežít. V každém příběhu se projeví vztah mezí ní a člověkem.


Každá povídka nás zavede ne jiné místo, žijí tam jiní živočichové a i příroda je jiná. Každé místo má svou nezapomenutelnou atmosféru, kterou autor dokonale vystihl. Do všech svých příběhu dokázal propašovat velmi silné emoce. Donutil čtenáře přemýšlet nad pocity, které v něm vyvolal. 

V knize najdete všechno přátelství, lásku, věrnost, zradu, smrt i život. Najdete v nich radost, ale i smutek, zklamání i naději. Každý si určitě najde svou oblíbenou postavu, svou oblíbenou povídku. Co vám můžu garantovat, knihu nedokážete okamžitě pustit z hlavy. Budete o ní přemýšlet, možná se k některým pasážím budete vrace, rozhodně na ni hned nezapomenete. 

Mě se líbilo hodně povídek, ale nejvíc na mě zapůsobila poslední povídka Mkondo. Mladý muž se zamiluje do dívky z Tanzánie. Vezme si ji za ženu a odveze si jí domů do Ohia. Ohaio a Tanzánie jsou dva různé světy. Oba si myslí, že láska vše překoná a zpočátku se zdá, že mají pravdu. Bohužel časem je stesk po domově a volnosti pro ženu zásadní a nedokáže si najít nic, co by ji zkrátilo dlouhé dny. Je to nádherně popsaná ukázka vnitřního boje. Jsme neštastní, ale zásadně změnit zaběhnutý řád života je velmi těžké.

Pokud budete mít možnost si knihu přečíst, neváhejte. Je to krásný čtenářský zážitek.

Za knihu k recenzi děkuji nakladatelství MOBA

Knihu si můžete pořídit ZDE


Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…