Přeskočit na hlavní obsah

Zázrak v plechovceNapsal: C.D. Payne
Nakladatelství: JOTA
Počet stran: 200

K sérii knih C.D. Payna Mládí v hajzlu jsem se dostala na studiích, a tehdy pro mě byla jako zjevení. Četla jsem ho jedním dechem a výborně jsem se u nich bavila. Proto jsem se na novinku Zázrak v plechovce moc těšila. Obálka knihy mě nadchla, výborně koresponduje s tím, co pro mě spisovatel a jeho knihy znamenají. 

V létě 1949 postavil život mladého Wildra na rozcestí. Jako čerstvý absolvent střední školy by se měl rozhodnout co ve svém životě podnikne, měl by si hledat práci a plánovat budoucnost. Wilder ale doposud neví, co by chtěl dělat a kam by se chtěl posunout. Otec ho přesvědčí aby si zaplatil kurz svařování, který by mu do budoucna zajistil práci, ale Wildera svařování vůbec nebaví. 
My ho potkáme na cestě. Ve starém autě svého strýčka se vydává do světa a pátrá po prodavači zázračného krému. Cestuje po jarmarcích po celém státě, ale úspěšného obchodníka nemůže najít. Vstupné na jarmark dělalo padesát centů, ale Wilder namluvil děvčeti v pokladně, že je na opušťáku, a ona ho pustila dovnitř bez placení. Okamžitě zamířil do výstavní haly, ale nikoho, kdo by prodával Zázračný krém, v ní nepotkal. Zeptal se plešatého chlápka, který tam vychvaloval patentní pěnový mop, jestli prodavače krému nezná, ten ho ale jen stroze odbyl. Ve Wilderovi začínalo klíčit podezření, že tihle předváděči jsou pevně provázaná a dost uzavřená partička. Vlastně žádný div, že chrání jeden druhého před rozkacenými zákazníky, kteří se dožadují vrácení peněz. 

Knihy C.D. Payna jsou plné humoru a ani tentokrát tomu není jinak. Dělá si legraci z tradičního způsobu života. Dokončit školu, najít si práci, založit rodinu. Ale co když se najde někdo, kdo po této tradiční posloupnosti netouží. Neví, co by chtěl v životě dělat. Nechce se mu zapsat se do koloběhu vydělávání a utrácení, který nikdy nekončí. Wilder touží po dobrodružství, chce ještě něco vzrušujícího zažít. Proto je pro něj tak snadné vydat se na svou pátrací akci. 

Po cestě zažívá krušné chvíle, ale hlavně potkává Verity. Dívku, která dokáže mluvit i o velmi choulostivých záležitostech. Její přímost donutí Wildera přemýšlet o svém životě. Donutí ho uvažovat o tom, co ve svém životě opravdu chce dělat. Prožijí spolu plno dobrodružství, ale hlavní jsou jejich rozhovory, ve kterých si navzájem prozrazují svá tajemství. 


Z postav byla pro mě zajímavější Verity. Její otevřenost, schopnost radovat se z maličkostí. Verity se dokáže přizpůsobit okolnostem. Přitom je velmi inteligentní , přesně ví, co od života chce a jde si za tím. Miluje knihy, dokáže se do příběhu zakousnout a číst dokud nezjistí jak vše dopadne. Wilder je kluk, který je zvyklí poslouchat. Je to typ slušného chlapce, který se snaží udělat přesně to, co po něm lidé chtějí. Proto je jeho vzpoura tak překvapující.

Vlastně celá kniha je o tom jak si můžeme užívat život. Cestujeme si po státech, navštěvujeme jarmarky a hlavně se bavíme. Autor nevynechal ani sexuální scény, které jsou popisovány velmi otevřeně. Jde o velmi čtivý příběh, který má velmi jednoduchou zápletku. Hlavní jsou dialogy postav, které řeší banality velmi zajímavou formou. Zavzpomínáte na svá divočejší léta a postesknete si, že by bylo fajn, jen tak se toulat krajinou, nemít přesné plány a jen se nechat vést okolnostmi. Zůstat tam, kde se mi líbí a s kým se mi líbí. Nemuset každé ráno vstávat do práce a jen si tak plynout. 

Kniha Zázrak v plechovce je jiná než série Mládí v hajzlu. Není tak odvážná a pobuřující, ale přesto se s ní velmi dobře pobavíte. Navíc na konci knihy vás čeká překvapení v podobě krátké povídky, která rozhodně stojí za přečtení.

Za knihu k recenzi děkuji nakladatelství JOTA


Knihu si můžete pořídit ZDE
Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…