Přeskočit na hlavní obsah

Velký král - audiokniha


autor: Vladislav Vondruška
namluvil: Jan Hyhlík
čas poslechu: 25 hodin 59 minut


Jde o kousek našich dějin. Dozvíme se o životě Přemysla Otakara I.. Prožijeme s ním jeho mládí, lásky, nezdary, ale i úspěchy, kterých v životě dosáhl. První setkání je dost dramatické, jde o spory které vládnou mezi příbuznými. Doslova se vžijeme do postavení mladého rytíře, spolu s ním vybojujeme nejednu bitvu. Nakoukneme za závěs intrik nejen mezi příbuznými. 

Knihy od pana Vondrušky jsou všeobecně oblíbené. Já zatím četla jen jednu a to Oldřich z Chlumu, román a skutečnost. Moc se mi líbila a tak jsem si slíbila díla tohoto autora prozkoumat hlouběji. Bylo tedy jen logické, že jsem sáhla po této audioknize. Moc mě překvapilo, že když jsem se doma pochlubila novinkou, byl nadšený nejen můj přítel, ale i moje desetiletá dcera.

Výsledek obrázku pro Vladimír vondruška Velký král

Pokud si myslíte, že historie je nudná, tak jste se ještě nesetkali se stylem vyprávění pana Vondrušky. Jeho styl vás doslova vtáhne do děje a prožíváte všechna dobrodružství spolu s  jeho postavami. Tenhle typ vyprávění miluji, nejen že se člověk pobaví, ale navíc se i poučí. Pokud by se tímto způsobem vyučovala historie, jistě by ji děti ve škole měli daleko raději. 

Ze svých školních let si něco pamatuji, ale tady se životem našeho slavného krále zabýváme opravdu podrobně. Je jasné, že ne úplně vše je čistá historie, občas si musí autor něco domyslet, například vztah mezi Přemyslem a jeho manželkou, jeho myšlenky atd. Tím ale vyprávění získává na plastičnosti.  Přemysl se nám představí jako velmi chytrý muž, který pomocí intrik, ale taky díky vybojovaným bitvám, pomalu ale jistě upevňuje svoji pozici v zemi. 

Nejen text je u audioknihy důležitý, jde i o podání a načtení. Tentokrát jsem nepotřebovala ani chvilku na sžití se s interpretem. Pan Hyhlík se své role ujal výborně a já si ani nedovedu představit lepšího interpreta pro tuto knihu. Načtení bylo přirozené, připomnělo mi to poslouchání pohádek v dětství. 


Pro audioknihu bych si možná přála trošku dokreslení pomocí hudby, ale jinak jsem byla velmi spokojená a to nejen já. Příběh mě moc bavil, byl zpestřený pohledem do soukromí slavných historických postav. Člověk získá ucelený pohled na naši historii. 


Audioknihu si můžete zakoupit ZDE

Za audioknihu k recenzi děkuji Audioteka.cz
Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…