Přeskočit na hlavní obsah

Oldřich z Chlumu, román a skutečnostnapsal: Vlastimil Vondruška
nakladatel: MOBA (Moravská bastei)
počet stran:  272

Kniha, která má vlastně tři části. V první nám autor vysvětluje, jak se stalo, že začal psát. Popisuje nám svůj život jako autora historických detektivek a proč píše zrovna tento žánr. V druhé části nám dává k nahlédnutí životopis svého hlavního hrdiny Oldřicha z Chlumu a jeho přátel. Vysvětluje některé nejasnosti v historických souvislostech. Třetí díl knihy jsou 4 příběhy z různého období života Oldřicha.

Výsledek obrázku pro vlastimil vondruška

Vlastimil Vondruška je pan spisovatel. Napsal spoustu knih, historické romány, detektivky ale i řadu vědeckých studií z oboru dějin kultury. Historie je jeho zálibou i povoláním. Na jeho knihách je vidět, že ho dějiny baví. Naštěstí pro nás čtenáře, se po období podnikání k psaní vrátil, a teď se mu věnuje na plný úvazek.


Kniha Oldřich z Chlumu, historie a skutečnost je, jak tvrdí sám autor, dárek pro jeho věrné čtenáře, kteří si zamilovali příběhy Oldřicha z Chlumu. A je to opravdu dárek krásný. Kniha nám lehce s humorem popisuje autorské začátky, jeho úspěchy ale i nezdary, Jak to často v životě bývá, je spoustu věcí dílem náhody. Tak to bylo i s psaním pana Vondrušky. Byla náhoda, že napsal první historickou detektivku i to, že začal vydávat knihy.

Musím se přiznat, že netuším, proč jsem to udělal. Jednou jsem z jakési rozvernosti napsal historickou detektivní povídku, jejíž děj vycházel z protokolu, který jsem studoval v době vojenské služby. A protože mi připadala celkem zajímavá, nabídl jsem ji časopisu Signál. Dábel má podobu úspěchu a honoráře. Povídka vyšla, dostal jsem za ní čtyřicet korun československých a redakce se na mě obrátila, zda bych nechtěl napsat ještě nějaké další. Mládí bývá ješitné a já se do té práce zakousl. Navíc mě to začalo bavit. 

V druhé části si budou libovat hlavně milovníci Oldřicha z Chlumu a jeho příběhů. Zjistíme souvislosti jeho života, ale i historického období. Autor vysvětluje provázanosti historie a fikce. Jak je to z historickými prameny, co vlastně skutečně víme o životě lidí v té době a co si musíme domyslet.
Třetí část jsou čtyři příběhy. Každý z jiného období života Oldřicha. Vždy jde o detektivní zápletku a vždy ji Oldřich případně jeho pomocníci chytře vyřeší. Poznáme všechny jeho hlavní pomocníky, s kterými prožívá svá dobrodružství.

Zákulisí tvorby mě zajímalo. Jak se z člověka stane uznávaný autor. Bylo to napsané lehce, svižně a s humorem. Opravdu jsem se bavila. Myslím, že mi to taky trochu pomohlo pochopit jaké to je psát. Druhá část mě moc zajímala, hlavně poměr historie a fikce. Jak to vlastně je, jak se vzájemně prolínají. Mnoho věci jsem si spojila až teď. Vysvětlilo se pár drobností, na které jsem nemohla najít odpověď. Víc jsem se dokázala vžít do  postav.
Příběhy v poslední části knihy. Zábavné, vtipné a napínavé. Kdo byl ten vrah?  Jak to vlastně bylo? Kdo unesl mladou šlechtičnu? Moc se mi líbyli zápletky. Všechny byli originální a vyústění nečekané.

Moc se mi líbila rozdílnost postav. Vážný pan Oldřich z Chlumu, hejsek Ota ze Zástřizlí, dost stydlivý a věrný písař Wolfgang, jeho trochu moc smělá žena Šonka a velitel družiny Diviš. Myslím si, že každý čtenář si najde svého oblíbence. Mě byla nejvíc sympatická žena písaře Wolfganga, Šonka. Byla dostatečně odvážná, vtipná, přirozeně inteligentní a trochu drzá. Moc se mi líbil i samotný Oldřich z Chlumu a to hlavně v jeho mladším podání. Představa váženého pana rychtáře, který se na veřejnosti nezasměje aby si nezadal už není to veselé mládí.

Když čtete knihu, pochopíte, že kdysi bylo vše jinak. Mladý muž v patnácti už byl dospělý a schopen zastávat úřad. Mohl mít svojí ženu (konkubínu) a bral to jako na celý život a zodpovědně. Otázka, jestli to tak skutečně bylo

Kniha je opravdu krásný dárek od autora nám čtenářům. Kdo má rád tvorbu pana Vondrušky, určitě by mu tato kniha neměla v knihovně chybět. Pobaví se a získá nový pohled na našeho hrdinu.

Za knihu k recenzi děkuji nakladatelství MOBA

Knihu si můžete koupit ZDE
Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…