Přeskočit na hlavní obsah

Oldřich z Chlumu, román a skutečnostnapsal: Vlastimil Vondruška
nakladatel: MOBA (Moravská bastei)
počet stran:  272

Kniha, která má vlastně tři části. V první nám autor vysvětluje, jak se stalo, že začal psát. Popisuje nám svůj život jako autora historických detektivek a proč píše zrovna tento žánr. V druhé části nám dává k nahlédnutí životopis svého hlavního hrdiny Oldřicha z Chlumu a jeho přátel. Vysvětluje některé nejasnosti v historických souvislostech. Třetí díl knihy jsou 4 příběhy z různého období života Oldřicha.

Výsledek obrázku pro vlastimil vondruška

Vlastimil Vondruška je pan spisovatel. Napsal spoustu knih, historické romány, detektivky ale i řadu vědeckých studií z oboru dějin kultury. Historie je jeho zálibou i povoláním. Na jeho knihách je vidět, že ho dějiny baví. Naštěstí pro nás čtenáře, se po období podnikání k psaní vrátil, a teď se mu věnuje na plný úvazek.


Kniha Oldřich z Chlumu, historie a skutečnost je, jak tvrdí sám autor, dárek pro jeho věrné čtenáře, kteří si zamilovali příběhy Oldřicha z Chlumu. A je to opravdu dárek krásný. Kniha nám lehce s humorem popisuje autorské začátky, jeho úspěchy ale i nezdary, Jak to často v životě bývá, je spoustu věcí dílem náhody. Tak to bylo i s psaním pana Vondrušky. Byla náhoda, že napsal první historickou detektivku i to, že začal vydávat knihy.

Musím se přiznat, že netuším, proč jsem to udělal. Jednou jsem z jakési rozvernosti napsal historickou detektivní povídku, jejíž děj vycházel z protokolu, který jsem studoval v době vojenské služby. A protože mi připadala celkem zajímavá, nabídl jsem ji časopisu Signál. Dábel má podobu úspěchu a honoráře. Povídka vyšla, dostal jsem za ní čtyřicet korun československých a redakce se na mě obrátila, zda bych nechtěl napsat ještě nějaké další. Mládí bývá ješitné a já se do té práce zakousl. Navíc mě to začalo bavit. 

V druhé části si budou libovat hlavně milovníci Oldřicha z Chlumu a jeho příběhů. Zjistíme souvislosti jeho života, ale i historického období. Autor vysvětluje provázanosti historie a fikce. Jak je to z historickými prameny, co vlastně skutečně víme o životě lidí v té době a co si musíme domyslet.
Třetí část jsou čtyři příběhy. Každý z jiného období života Oldřicha. Vždy jde o detektivní zápletku a vždy ji Oldřich případně jeho pomocníci chytře vyřeší. Poznáme všechny jeho hlavní pomocníky, s kterými prožívá svá dobrodružství.

Zákulisí tvorby mě zajímalo. Jak se z člověka stane uznávaný autor. Bylo to napsané lehce, svižně a s humorem. Opravdu jsem se bavila. Myslím, že mi to taky trochu pomohlo pochopit jaké to je psát. Druhá část mě moc zajímala, hlavně poměr historie a fikce. Jak to vlastně je, jak se vzájemně prolínají. Mnoho věci jsem si spojila až teď. Vysvětlilo se pár drobností, na které jsem nemohla najít odpověď. Víc jsem se dokázala vžít do  postav.
Příběhy v poslední části knihy. Zábavné, vtipné a napínavé. Kdo byl ten vrah?  Jak to vlastně bylo? Kdo unesl mladou šlechtičnu? Moc se mi líbyli zápletky. Všechny byli originální a vyústění nečekané.

Moc se mi líbila rozdílnost postav. Vážný pan Oldřich z Chlumu, hejsek Ota ze Zástřizlí, dost stydlivý a věrný písař Wolfgang, jeho trochu moc smělá žena Šonka a velitel družiny Diviš. Myslím si, že každý čtenář si najde svého oblíbence. Mě byla nejvíc sympatická žena písaře Wolfganga, Šonka. Byla dostatečně odvážná, vtipná, přirozeně inteligentní a trochu drzá. Moc se mi líbil i samotný Oldřich z Chlumu a to hlavně v jeho mladším podání. Představa váženého pana rychtáře, který se na veřejnosti nezasměje aby si nezadal už není to veselé mládí.

Když čtete knihu, pochopíte, že kdysi bylo vše jinak. Mladý muž v patnácti už byl dospělý a schopen zastávat úřad. Mohl mít svojí ženu (konkubínu) a bral to jako na celý život a zodpovědně. Otázka, jestli to tak skutečně bylo

Kniha je opravdu krásný dárek od autora nám čtenářům. Kdo má rád tvorbu pana Vondrušky, určitě by mu tato kniha neměla v knihovně chybět. Pobaví se a získá nový pohled na našeho hrdinu.

Za knihu k recenzi děkuji nakladatelství MOBA

Knihu si můžete koupit ZDE
Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Soutěž

A mám tu slibovanou soutěž.

Díky mé spolupráci se spisovatelkou Petrou Nachtmanovou, jsem získala dvě knihy pro své čtenáře. Jedná se o knihy Hodinová manželka Eva a Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou. Obě knihy jsou s věnováním přímo od autorky.


Mohou tedy vyhrát dva mí pravidelní čtenáři. A jaké jsou podmínky pro výhru? 
1) Sledovat můj blog.  2) Napsat do komentářů svojí emailovou adresu, na kterou vás mohu kontaktovat v případě výhry. 3) Můžete mi dát odkaz na svůj blog, abych se mohla podívat a třeba inspirovat. :-) 4) Odpovědět na otázku : Dáváte přednost českým nebo zahraničním spisovatelům a proč.  5) Budu ráda, pokud napíšete svého oblíbeného českého spisovatele - pro inspiraci.  6) Napište, které knize byste dali přednost. 
Soutěž vyhodnotím 15.10.2016

Padesát minut -recenze

Napsal: Robert M. Lindner Počet stran: 288 Nakladatelství: Portál
Knihy nakladatelství Portál mám moc ráda, mají zvláštní náboj. Proto jsem s radostí sáhla po nové knize a pustila se do ní. 
Robert Lindner byl známý psychoterapeut a psychoanalytik. Napsal knihu, ve které se nám snaží přiblížit svou práci. Představí nám pět svých případů, které ho něčím zaujaly. Nejen, že zjistíme něco o osobnostech, které vyšetřuje, podíváme se na jejich minulost, která je většinou příčinou jejich problémů. Zjistíme, jak důležitá je v jeho práci intuice, kdy se musí terapeut, často během okamžiku, rozhodnout jak se zachovat, aby pomohl svému pacientovi. Provede nás cestami svých úvah, vysvětlí nám svůj výběr terapie. Nebojí se odhalit i pochybnosti a nejistotu, které ho občas přepadají. Vždy je pro něj na prvním  místě pacient a jeho dobro. 
Vzhledem k těmto predisponujícím a přitěžujícím faktorům nepovažuji za nijak zvlášť překvapivé, že moje účast na Kirkově psychóze poněkud narušila onu duševní rov…